Współuzależnienie – zespół emocji, przekonań, zachowań powstających w wyniku życia z osobą uzależnioną (np. alkoholikiem).
Charakterystyczne dla współuzależnienia jest to, że im dłużej trwa taka relacja, tym jest ono silniejsze. Najbardziej narażone na współuzależnienie jest najbliższe otoczenie osoby uzależnionej (alkoholika) – rodzina: matka, żona, siostra, brat, dzieci, etc. Rodzina, w której choć jedna osoba nadużywa alkoholu to rodzina z problemem alkoholowym. Problem alkoholowy nie dotyczy tylko samego alkoholika, ale także osoby żyjące z nim w bliskim związku, każdego w kręgu oddziaływania butelki, nawet jeśli osoba ta jest jej zagorzałym przeciwnikiem. Uwikłanie w relacji z osobą uzależnioną od alkoholu następuje samoistnie. W centrum życia alkoholika stoi butelka. W centrum życia rodziny alkoholowej – alkoholik.
Energia osób otaczających alkoholika skoncentrowana jest głównie na próbach ratowania go - staje się on główną figurą w rodzinie, a wszystko i wszyscy inni są tylko tłem. Jeżeli zatem alkohol reguluje zachowania, uczucia, system wartości alkoholika, a pozostali członkowie przystosowują się do niego, to szybko alkohol staje się czynnikiem, który zaczyna organizować również ich życie.
To tylko niektóre charakterystyczne cechy osoby współuzależnionej
Objawy i zaburzenia schowane pod maską współuzależnienia
W Polsce w leczeniu współuzależnienia, podobnie jak w przypadku uzależnień obowiązuje model strategiczno – strukturalny oparty w znacznej mierze na terapii poznawczo – behawioralnej, nadający strukturę prowadzonemu leczeniu i bazujący na określonych treściach, które powinny zostać w terapii poruszone. Ten sposób leczenia różni się od innych nurtów terapeutycznych. Terapia podzielona jest na etapy: podstawowy i tzw. ”pogłębiony”, który jest najbardziej zbliżony dla klasycznych oddziaływań psychoterapeutycznych. Łączy się terapię grupową z sesjami indywidualnymi.