Stowarzyszenie Pomocna Dłoń działa od 2000 r. Od momentu powstania koncentruje się na pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom. By jak najlepiej realizować swoje cele organizacja powołała do życia Poradnię Leczenia Uzależnień, która mając zawarte kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia i Urzędem Miasta Krakowa bezpłatnie pomaga kilkuset osobom rocznie. Jesteśmy autorami i realizatorami szeregu programów pomocy osobom dotkniętym, na różnych płaszczyznach, przez uzależnienie.
W ramach Stowarzyszenia zajmujemy się przede wszystkim leczeniem choroby alkoholowej oraz innych uzależnień. Równolegle obejmujemy terapią osoby współuzależnione oraz mające trudności w życiu w związku z syndromem DDA - Dorosłego Dziecka Alkoholika lub DDD - Dorosłego Dziecka z rodziny Dysfunkcyjnej.
Pracownicy naszego Stowarzyszenia to wykwalifikowani specjaliści. Wszyscy podlegają regularnej superwizji i systematyczne dokształcają się poprzez udział w warsztatach i konferencjach.
Leczymy nie problem , ale człowieka. Specjalnie dla naszych pacjentów przygotowaliśmy nie tylko psychoterapię indywidualną, grupową czy rodzinną, ale także konsultację psychiatryczną i psychoedukację.
Nasz Ośrodek wyróżnia przede wszystkim sposób, w jaki pracujemy z pacjentem. Staramy się by trafiająca do nas osoba, wiedziała nie tylko gdzie "nie chce być”, lecz przede wszystkim by wiedziała „gdzie chce dojść”.
Uprzejmie prosimy, osoby korzystające z psychoterapii w Stowarzyszeniu Pomocna Dłoń i zamieszkujące, a niezameldowane w Krakowie, o tymczasowy lub stały meldunek na terenie miasta Krakowa. Środki z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczone na finansowanie psychoterapii są ograniczone, natomiast dysponujemy dużą pulą świadczeń z Urzędu Miasta Krakowa. Dzięki tymczasowemu lub stałemu zameldowaniu w Krakowie będziemy w stanie kontynuować Państwa leczenie bez przerw i przeszkód.
– Program stanowi rozszerzenie oferty terapeutycznej placówki. Oparty jest na zaleceniach opracowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemwó Alkoholowych (PARPA) – Program Ograniczania Picia opiera się na spotkaniach indywidualnych i/lub grupowych, których celem jest wypracowanie zdyscyplinowanego wzoru konsumpcji alkoholu, ustalonego wspólnie z terapeutą, zawierającego zestaw zasad dotyczących używania alkoholu ( ilość, częstość, kontekst, czas i miejsce). Adresatami programu POP są przede wszystkim osoby: – pijące alkohol szkodliwie, – uzależnione od alkoholu, szczególnie: – bez przeciwskazań zdrowotnych dla używania alkoholu, nieakceptujące trwałej abstynencji jako celu terapii, w początkowej fazie uzależinenia z mniejszym nasileniem objawów doświadczające mniejszej ilości problemów związanych z piciem lepiej funkcjonujące społecznie młodsze.
– Program Ograniczania Picia zwykle obejmuje od 6 do 10 sesji, raz w tygodniu. – Spotkania prowadzi specjalista po ukończonym szkoleniu rekomendowanym przez PARPA. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu